5:59: Potraty v šedé zóně. Kdo může za tragédie v Polsku?

Seznam Zprávy Seznam Zprávy 7/26/23 - Episode Page - 27m - PDF Transcript

Fort Puma a Kuga jsou vozi kategorie SUV, do kterých se dobře nasedá a řidič má přehled odění před sebou.

Fort Puma zaujíme svou kompaktností a větší Kuga s variabilním zavazadlovým prostorem je navíc k dispozici s hybrydním pohonem.

Rezervujte si dvoudení testovací jízdu na Fort Skladem CZ.

Polsko se znovu ponořilo do debaty od dusledcích státní potratové politiky.

Rozproudili nový případ, na který upozornila polská soukromá televize, kdy se úřady zaměřili na ženu, která použila potratovou pilulku.

Její příběh oživil diskusi o tom, jakému zacházení ze strany státu polské ženy čelí a jak s přísnými pravidli nakládají lékaři,

i bezpečnostní složky.

Vynucují je i v extrémích případech, jak tvrdí kritikové, jak důležitým tématem je proti potratová politika pro polskou vládu před podzimními volbami,

a jak jsou na polské politické scéně teď rozložené síly?

Je středa 26. července, tady Jelenka Kabrhelová a pětpadesátdvět spravhudejský podcast Seznam Správ.

Filip Harcer, reporter Seznam Správ. Ahoj, Filip.

Ahoj, díky za pozvání.

Filip, ty se dlouhodobě věnuješ v Seznam Správách situaci v Polsku, nejenom v souvislosti s potratovou politikou současné vlády i z dalšími tématy,

dneska se zaměříme právě na tohle témat. Ty si informoval o dalším případu, kdy tlaku úřadů a policie čelila v Polsku žena, která použila potratovou pilulku.

Co to vypovídá o tom, jak je v Polsku v tuhle chvíli systém nastavený? Je to další zřady příběhu, můžeš vysvetit kam v té skládačce zapada?

Záleží se s Polsku by se spolsku zapytala, protože za stánci zákazu potratu nebo přísné protipotratové legislatové budu tvrdit, že všech těch tragických příparech, protože leto se taky řešila smrt rodičky a 30 leté doroty od roku 2021 těch případů už asi pět velmi se to medializuje,

tak za stánci těchto pravidel by říkali, že všechno bylo legalně, že pochybyli jenom lejkáři nebo policisté, odpůrci těch pravidel to samozřejmě kritizují a dávají tu vynu za tě tragické případy včetně tohoto, který si menovala případ Pani Johany, za vynu konzerovativní vládi.

No a ve skutečnosti vlastně za tomu, že ta šedá vrstva, ta přísná pravidla, která nejsou nastavená dobře, můžu za to obavy lejkářů, možná horlivost policistů, obavy z přísných právních postihů,

protože za napomáhání, provedení interupce v Polsku hrozít rest až 3 roky od nětí svobody a vlastně to hrálo velkú roli i v tom aktuálním případu Pani Johany z Kraková.

Revizia i odebraně telefonu. Přestrašona pacientka potřebujenca pomocy potraktovaná jak kriminalistka bez nejmějších podstav.

Ta intervenci a policí mi kompletně złamala, zniščou a měl.

Poďme ho možná víc popsat.

Ten případ zvěřenila Polská soukromá televize TVN pšlo tedy o ženu, která si vzela potratovou pílku, co přesně se stalo.

Byla to vlastně taková docela krátká reportář ve večerní správách, kte jsou kromé televize, která je dost kritická kládi a těchle ty témata dlouhodobě zvedá.

Už jenom to, že ji odvisílela, tahle televize má v Polské politice velký význam a samozřejmě to dá o polerizuje tu společnost.

Od času, kdy pani Joann na v špitalu ně mogla povstřimať Westmineły pravě 3 měsince, ale dziś něčuje se lepěj, vťąż žije dněm, v ktory myslała, že jedí po pomoc na badaně, ale čeka o ją přesuchaně.

Kazały mi se rozebrať i robiť přišady i kášlet.

A v té reportáři zaznilo, že 30 letá pani Joana Skrakova prošla nějakým psychickým otřesem, lečí se s psychickým onemociním.

No a sama si se hnala potratovou pilulku, vzala si doma a potom si to zřejmě věčítala, nebo udělal si její psychický i fyzický špatně a zavolela své psychiatričce.

Tam měla obavy podle zvěřeněné nahrávky, protože má sebe vražedné myšlenky a zavolela tedy na linku 112.

Tě tam posaly záchrnáře i policisty k domu Van Jollany.

Odvezli do nemocnice a policie celodobu asistovala, ona tam prošla různými vyšetřeními, ale zároveň za přítomnosti policistů.

Joana tvrdí, že její donutili, se svléc do náha a dělat drepy, že sní zacházili špatně, že její odebrali mobilejný telefon a notebook a že její dokonce z policiní skor to odvezli ještě do jiné nemocnice, kde nekonus byla hospitalizována.

I byla to dla mě po prostu zbyt upokarzajouce, ponižajouce i vtedy vlastně panku on i vtedy vykřičala im v tváž, čeho vy ode mě chcecie.

Takže ten případ je hodně otvrdzením proti tvrdzením, protože policie státní zastopitelství sebrání v tom, že prostě tu ženu jenom zachranivali,

přitom se by v ražedném pokusu a že měli informaci, že spolikala nějaký neznámý lek a že chtěli zabránit, aby se ten lek šířil, oni takhle argumentují.

Fakty ten, že to jednání policie bylo krajní, bylo asi horlivé, bylo necitlivé v té situaci a naprosto nestandardní a ta žena Joana má už dokonce v ruce rozsudek Krakovského súdu, který říká, že její ta policie odebrala ten telefon.

Nezákoně, protože se k nich hovalé jako k podezřele nebo obvinené, přitom ona nic nespáchla, protože v Polsku si žena může potratovou pilku sehnat a vzít, ale musí to udělat sama.

To je legální, ale pokud by k tom nikdo napomáhal doktor příbůzní, tak by za to mohl doslat až 3 roky vězení.

V té reportáži, té soukromé televize se řešilo to, zdá nešlo vlastně o to, že ta policie jednákoliv té situaci toho potratu, té interupce a také zdá nevyšetřevali takhle velmi tvrdě, zdají k tom nikdo nepomáhal.

Což ta prokůra teda vlastně v tom svém prvním věhadření je uvedla.

Čili ten přípat je docela složitý a je to tvrdzení proti tvrdzení, ale rozhodně to nebyla standardní situace, kterou by měla žena v této situaci zažívat.

Ty už si naznačil, co na to říkala, polská policie vysvetlila nějak obšírněj, jestli a proč v takovém případě vůbec se rozhodla zasahovat?

Velitel polské policie obdoba Českého policeního prezidenta měl Českou konferenci mělý týden.

Zvěřeníli dokonce i záznamy hovoru psychiatričky na tu linku 112 a potom hovor psychiatričky s policí.

Tam se zase řeší vyzrazení lékařského tajemnství, protože ona řekla, že provedla ten domácí potrat, domácí interupci a na základě je toho pak policie nějak jednala.

Ale policie se hájí trvá si na svém, že něčpatne ho neudělala a že pouze se snažila ten případ řešit,

že měla nahlášené, že má sebe vržené myšlenky, tendence a že ji ochránil, eskortovali a tak dál.

A vy svetlili proč ji u toho, ale zabavili notebook a mobilní telefon, což byla věc, na kterou třeba poukazovali v té reportáži i samotní zdravotníci?

Oni zabavili trapočíteč i telefon, ale v případě toho telefonu víme, že to bylo nezákoné, to už rozhodl ten sout, že to dělat neměli.

Ale to ten policijní prezident nekomentoval, on říkal, že zajíštěvali důkazy, protože se obávali toho, že ona použal nějaký neznámí lék a aby zabránili jeho dalším užití.

Proč ale jednéle v situaci, kdy ta žena je ve špatném psychickém stavu, to není jasné, protože to nemohlo počkat.

Tam asi byla na mísi skutečně velká horlivost těch policistů a zároveň.

To je spojené se stigmatizací a kriminalizací toho tématu interupcí, kterou se polky prožívají denodeně.

Kvůli přísním protipotratovým opatřením.

Filipem, můžeš některé připomenout?

Jako první to byl mesec, když byl můžušný, když byl můžušný, když byl můžušný, když byl můžušný, když byl můžušný, když byl můžušný.

Praděporobně kvůli obavám z možného postihu kvůli těm přísním protipotratovým opatřením.

Filipem, můžeš některé připomenout?

Jako první to byl mesec, když byl můžušný, když byl můžušný, když byl můžušný, když byl můžušný, když byl můžušný, když byl můžušný, když byl můžušný, když byl můžušný, když byl můžušný.

21. případ Izabely z Pštiny, které otekla plodová voda a ona se dosála do nemocnice a nakonec zemřala na septický šok.

Tam přišel o pochybení lékařů, oni váhali s tím, aby ta ženě vyvolili interupci a čekali na odumření toho plodu a nejednely tak, jak měli.

A vlastně takových případů se stalo uch několik.

Nikdy nebenděš šlasána, boj už nikdy, ani jednej věncej.

Ani jednej věncej.

Ona měla dítě a ten prvný případ medializování byl my otřás o Polsku, společností konali se, demonstracie, chvíli to rezonovalo v Polské politice.

Ovšem tohle je vlastně s tím tématem vždycky, s tím tématem interupci, že to rezonuje chvíli, byly ty velké masové protesty v roce 2020, ale pak to jako by vyšumí.

Ani jednej věncej.

Ani jednej věncej.

Ani jednej věncej.

Ani jednej věncej.

Ani jednej věncej.

A s tady těmi tragickými případy je to taky takto, chytí se toho třeba levičová opozice a tak dál, ale jenom na chvilku pak se na to jako by zapomené řeší se další věci, než se stane další tragický případ.

Ten poslední se stalo letos na konci k větna, kdy zemřela dorota a vlastně to bylo identické a ještě to mělo prvky absurdní, že lékaři říkali nebo sestřičky říkali ať po odtoku té pludové vody leží s nohama na horu a tak dál.

A znovu to vypadá na to, že lékaři pochybyly, že měli jednat, protože i když je ta pluska protipotrtevá, legislatevá velmi přísná, tak v případě ohrožení života matky, tak ti lékaři mají jednat.

Jemže ta prakse je prostě jiná, protože oni se často můžou bát nějakého postihu, záleží taky na jich přesvětění, ona byla v způtra katolickém regionu.

V Nemocnici je napavla druhého, kde jeho religie, ta Nemocnicé půli tomu, že nesého ménoc, se zavažuje církvy, že třeba nějakou dobu nebude provádit potraty,

čili těch motivů tam mohlo být zpousta a dá se říct, že měla prostě smůl, že kdyby byla třeba v jiné Nemocnici, že by mohla přešít.

Ale myslím, že my neznáme zdravotný detely, jenom interpretu to, o čem se informovalo v případě do roty.

Takže ty případy se dějí a dokonce se svěřil i jeden gynekolok Mačej Jenřek pro list Gazeta Vyborče.

On právě říkal, že ti lékaři se pohybují v té šedé vrstvě a nemají přesné instrukce, jak postupovat.

Když ministerstvo sice vydalo nějaký obježník, ale ten nepresný, třeba se to k nim ani nedostalo.

A že nad nimi navíc sojí ta hierarchie, která večinou končí nějakými regionálními politiky,

napojení mi třeba v tomhle případě, to bylo na ultrakonzervativní solidární polsku, které chtělo úplný zákaz potratu.

Teď se menuje, ne, už solidární, ale suverení polsko předvolba mi se přemenovalo, aby demonstrovalo i svůstach Evropské unii.

Takže on říkala, že každý má se jeho nadřízeného a že se bojí opráci, bojí se, že na té lékaře přijdu žaloby.

Tam je velmi aktivní skupina ordojů risk, která i v rámci polska bývá řazena ekstremistickým na fundamentalistickým organizacím

toho katolického proudu, čili velmi, velmi radikální, na kterou je tedy třeba v Česku napojená aliance pro rodinu a tak podobně.

Takže tam těch příčin může být velmi mnoho, ale vláda tvrdí, že ta pravidla jsou jasná,

že ti lékaři prostě jen nekonají, jak mají, ale nějaký problém to očvědně, protože se ty přípry opakují.

Jak změňuješ to témá, rezonuje polskou společností leta, vlastně proniká do zahraničí už několik let,

případy jsou popisovány ve světových médiích. Já jsme ráda, že změňuješ tu politickou linku,

jak je to důležité témá pro polskou politiku i pro polskou vládu, která se chystá na nadcházející volby, které přijdu na podzim?

V současná národní konzervativní polska váda tu legislativu změnila takovým fíglem.

Ona má kontrol nad ústavním soudem, si se teď už trošku menší kontrol nech si myslí,

ale od roku 2015 jsou personálně přeopsadila, jsou tam i její bývalí poslanci a tak dál.

A skupiná poslancu PIS po dala vstížnost ústavním soudu a on tu legislativu na podzim 2020 změnil,

takže vyšketl některé možnosti, které už tak ten přísný potratový kompromis z roku 1993 měl a zahrnoval,

pak byly ty velké protesty a to témá se nazřejmě rezonovalo.

Jenom, že je problém ten, že ono se vás si netíká to lika lidí.

Polskou oklesá porodnost dává se to taky za příčinu tím podmínkám, že se polky bojí rodit.

Týká se to, že jen potom témá to se vlastně mluví, ale ve vlnách není konstantně přítomné,

není taky myslím, že důvodem proč někoho volit?

No, já jsem se chyla tady, proč to Polská vláda vlastně tehdy udělala?

Bylo to kvůli tomu, že tušila nějakou velkou poptávku voličů,

nebo to naopak bylo výsledkem poptávky v rámci politické strany právo a spravilnost

v rámci nějaké jedné, možná ideologické části?

Myslím, že tam rozhodl světo názor těch politiků a to, že se podrubili radikálům,

nevšichni vpis v té strany právo a spravilnost toho to podporu,

ale těch je skutečně menšina, kdo jsou proti tam.

A podlegli těme radikálům, ale nedělali to s vidinou nějakého politického zysku,

myslím, protože jim ta podpora tehdy velmi klesla uží dorovnaly,

ale už se od té doby nikdy nepohybovaly na té úrovni jako předtím.

Což samozřejmě může být více faktory, ale tehdy ten masový hněv,

i to, že skutečně taženská hnutí, ale nejen ona vyšla do ulic,

srazilou preferencete vlády dost výrazně.

Jak je na tom vláda, teď, co se týče preferencí,

minulý týden vyšli v Polsku aktuální průzkumi veřejného ménění,

jak jsme zmenivali polsko se blíží volbám.

Jak na tom právo a spravilnost je, a jak si vede opozice?

Já bych možná spíšneš konkrétní čísle zménival trendy

v těch průzkumech právo a spravilnost vede,

ale třeba v průzkumu zmenulého týdne, který dělal

takový Státní Institut CB OS,

který podlehá přímo premier, co je znamená,

že nedlouho doby je pod politickou kontrolou.

Teď by měnili ředitelku, je tam docela respektovaná politološka

a v tom průzkumu teď právo a spravilnost můžem 29%.

Čili ten trend byl poklesu, protože oni jsou jinak držili

na 30% třeba v rozmezí 31-35, většinou v těch průzkumech.

A i to, že ten na Státní Institut veřejného ménění,

zveření na tento průzkumu, které má 29%

a občanská kolice, což je občanská plátforma Donal Datuska

a nějaké menší strany spojenecké, tak má 28% v tom průzkumu.

Takže jsou na tom těsně tady?

Vypráto, že jsou těsně, ale vyšel ještě další průzkumu,

které má právo a spravilnost 33 a plátforma 28.

Takže ten rozdíl, ta odchylka tam může být velká,

ale v posledních měsících po velkém pochodu

ve Varševě, který se konoval 4. černa,

kdy opozice se mobilizovala proti návrhu Lex Tusk,

který by měla být zákonný postihem Donalda Tuska,

taková komise parlamentní pro vyšetřování ruských vlivů,

kterou schválila ta konzervativná láda

a netají se tím, že je namířená proti Donaldovi Tuskovi.

Zatím to vypráže, že to vyšu mělo, protože je tam teď novela

a zatím se neví, co s tím bude, pravdě porobně to dovolet nestihnou.

Ale tehdy na začátku černá to mobilizovalo

příznivce opozice nebo odpůrce vlády, řekl bych spíš.

A tehdy se platforma vyšvěhla v těch průzkomech

s těch 20-23% výš

a byl to dvožitý signál, že ucítěla,

že ten pis není neporazitelný.

Polský sejím přeglasoval se nátní ve to zákona o ruzkých vlivech.

Na jeho základě by vznikla komise,

která by prošetřovala který politici a úředníci

v letech 2007 a 2022 podlegli ruzkýme vlivům

a jednaly proti zájmům polska.

Prosadilo ho právo a spravednost.

Podle opozice ide o snahů vládnoucí starany zbavit se

před podzimními parlamentními ulbami politických konkurentů

v čele s Donaldem Tuskem.

Kritikům vadí pravom oci komise.

Tamuže vyšetřovanému politikový pokud dojde k závěru,

že jednal pod ruzkým vlivem

zne možnět vykonávat veřejné funkce.

Půl milionu poláků se podle organizátorů

zůčasnělo protivládních opochudu Varšavou.

Žlo jednu z největších demonstrací odpádu komunizmu.

Akci svolila občanská platforma Experimiera Tuska.

Demonstracie, jakou Varšava celá desetiletí nezažila.

Městem prošli statisíce příznivců o pozice.

Symbolicky v den, kdy se země připomíná

první částčně svobodné volby z roku 1989.

Původní slogan, proti drahotě,

přerušilo heslo za demokracii,

kterou podle kritiku začala v Polsku

spohivňovat vládní strana právo a spravedlnost.

Polská vláda k vůli tomuhle zákonu čelila kritice

za to, že si skutečně snaží ohnout politickou volnou,

svobodnou součeš, perspektive tu,

která by měla být volná a svobodná

naprosto ve svůj prospěch, jak se těm kritikám brání.

Brání se takovým klasickým způsobem nekecyterám do toho,

ale já tady ten krok nechápu,

já to považu za jednu z největší chyb pisu,

kterou dosud udělal, protože

oni zatím v tomhle s tom všem,

co dělali s právným státem a tak dál,

tak tohoto bylo asi jako nejnebezpečnější věc,

kterou udělali, protože oni se skutečně neté letím,

že takový se má diskreditovat vůdce opozice,

když to zjednoduším a že mu může dokonce zakázat

výkon veřejné funkce a tak dál.

Udělá to velmi pozdě a naštěstí

pro Polsko pís je tak neschopný,

že to vlastně nedokážu nikdy dotáhnout dokonce.

Tak je nárazil natlak Washingtonu,

který je pro něj velmi blízkým a klíčivým spojencem

a myslím si, že to byla věc, o které bylo jasné,

že není průhozí, že Tuskovi nezakážoví konfunkce,

ale může ho měsíce a měsíce diskreditovat

ve vládních médiích prostřídnictvím tehle té komise.

Čely to měl být jednoznačně

nástry osobní místej a rozlova kačinského uči donalu Tuskovi,

protože oni se skutečně nesnáší

nebo možná nenávidí tam té moce jsou velmi vyšponované.

Na spořáku vám to dost necinka,

kam z penězi, aby byly chráněné před inflací.

Font monetika zhodnotí jakoukoliv částku o 6,5 %

a to firmám i do mátnostem.

Více na monetika CZ.

To se v zahraničí popisuje polská politická scéné

jako souboji těch hlavních dvou bloků

peprávo a spravedlnost a na druhé straně liberálnější opozice.

Co ten zbytek politického spektra? Co se děje tam?

Ano, to je rozlova kačinský verzu donalu Tusk.

Už vlastně více jak 20 let,

z toho jsou ale množí poláci unavení

a těch, kteří teď nechtějí volit po 8 letech

z navu tábory Jaroslava Kačinského,

protože jsou na něj naštvaní z mnoha důvodu

od inflace po politiku.

Takhle neburovali donalu Tuská,

protože to je osobnostná vyvoláva emoce

a spůsta lidího prostě nesnese

a přesto se vrátil jako lídr.

A oni se uchylují k jiným alternativám

a ukázalo se, že v těch volbách

pravděporobně zatím tedy je alternativou

takové krajně pravěcové uskupení

konfederace, které v posledním brusku

má vysokou podporu 15%.

Ona je v parlamentu můž nějakou dobou,

ale vždycky měla do 7%.

Myslím, pokud se nepletu.

A teď jí ta podpora vyrostla

a teď takové trošku nesou rode

spojenectví několiká strán

od nějakých libertariánů

poskutečně fašisti nebojím se to říct,

protože ty názory tam takhle jsou.

A oni teď ti fašisti schovali

a vytahují se z videj na TikToku

s takovým relativně mládým

charesmatickým lídrem.

Obyždí republiku

s večeryspivem

a slibují, že Poláci

mají mít nízké daně.

A je to nejich lídry

Slavomír Menzen opakuje,

že kdy Polák má mít

Doom, Grill, dvě auta,

dovolenou a tráv.

Nevím, co nám je na to trávan.

Vypatral jsem jsi to jako trávník

nebo marihuana,

jsou možné asi objeverze.

Takže se bojí vlastně nějaký konzumní dostatek?

Ano, a akcentují hodně

ty nizké daně nebo ich optimalizaci

protože se Menzen

se tou optimalizací v uvozovkách

daní dosť dobře uživí.

A ta radikální retoryka

teď v té převolební situaci

trošku mizí z jejich úst.

Ale ještě není to tak dávno

co říkali, že za akademi je to,

že se musí stavit proti gejům,

židům a emigrantům

Evropské unie a tak dál.

Takže oni jsou radikální.

Euroskeptická strana taky akcentují

antyukrainské nálady.

V některé politice jsou tam otevřeně pro ruští,

mluví se tam o 5. kolonie

a to, že mají 15%

se vysvetlou tím,

že tě lidi prostě nejsou spokojení

ani s jednou možností té volby

a zavrou oči a hodí to

i má uvidit, co se stane.

To už se v Polsku harkrat stalo,

že hlavně mladí lidé, protože konfederace

má opravdu obří podporu mezi mladými mluži,

tam hrajeroly i takový mačizmus

a velkou,

a oni to velmi akcentují

v té své kampani.

Takže ovidíme, co bude,

ale jestli skutečně konfederace

bude mít 15%, tak bude

tím rozhodujícím mezičkem na vahách

a pokud se dostane do vlády

přímo nebo nepřímo,

tak to určitě bude mít vliv

na Evropskou politiku, Polska

na zahraniční spovenectví

a i na vztah Ukrainy.

Spory mezi Evropskou komisí

a Polskémo možné porušování

právního státu v zemi neberou konce.

Dnes Unijní exekutiva oznámila,

že zahajuje proti Polsku další řízení.

Tentokrát kvůli spornému zákonu

o posuzování ruského vlivu.

Polsku před čtyřmi lety porušilo

Unijní právo a to, když zavedlokárnou komoru

na postích souců, vyplývá to

z dnešního rozhodnutí

Soudního dvora Evropské Unie v Lucemborku,

byl žalobě Evropské komise.

Sporná komora podle Unijního soudu

ohrožuje nezávislost Polských souců.

50 Polských šef redaktorů

podepsala otevřený dopis,

ve kterém varují před politickým

tlakem vlády na média.

Čeli limu dva největší internetové

servry v zemi.

Obě redakce tvrdí, že od nich byly žádány

obsahové i personální ústupky.

Kabinet kontruje, že oni čem takovém neví.

Filip Polskou obsalo v těch posledních letech

za vlády práva a spravedlnosti

obrovskou změnu.

Jeným směrem byla to země,

kterou všichni vnímali jako lídra

liberálního v rámci Evropské unie

teď je to země, která čelí kritice

za dlouhodobé problémy na poli justice,

svobody slova, svobody médií.

Skutečně se

ten trend prohlubuje

ubíva svobody ve veřejném prostoru v Polsku.

Polskou se dál ekonomické daří infrastrukturně,

to skutečně tam de vidět,

ale nesmí to přikrít ten stav právního státu,

který se skutečně zhoršil, veľmi výrazně.

Tu privatizaci toho státu

pro spěch i jedné strany

řízené nebo zhlížející spíš

k jednomu náčelníkovi, jak si Jaroslavu Kačenském říká,

ale i veľmi nebezpečného ministra

z pravností Jobrak,

který ovládá prokuratoru soutce,

vytvořil se na něj bejč.

Ale zůžel se ten prostor, protože

z pravnost koupilo stovky mediálních,

vydavatoství regionálních

přesvojí velkou státní společnost Orlen.

Čili ta situace se tam mění neřekl bych,

že Polskou směřuje k autoritářském režimu

ale ty tendenze tam jsou, někdy jsou výraznější,

někdy méně, taky se ale výrazně

aktivizovala občanská společnost,

ačkoliv opozice se dlouhodobě

s tímhle neveděla rady, tak vždycky

ty nápady pisu narazili, většinou,

teda třeba soudní reforma, taky nedotažená

Evropská unie zasáhl, a ten souboj

byl dlouhodobí a nic není, tak jak si ten pis

napánoval, že bude.

Takže on se chtěl zmocni toho státu,

ale nepovedlo se mu to úplně.

A z toho pohledu, jak zásadní ty podzimní

volby budou, vždycky se mluví o tom,

že jsou zlomové dramatické klíčové,

ale v kontekstu aktuálním Polském?

Já bych si možná saděl, že pak budou ještě jedny,

že ty volby neumožní stabilný ládu,

a nebo možná, že si Jaroslav Kačinsky

vykostí konfederaci a na koupí si

přesvětčí si některé poslanci,

aby měl většinu, uvidíme.

Ale já si nemyslím, že třeba zahraniční

politika Polska se výrazně

změní pokud nebudeme vládit tak

kráním pravice, čili z našiho pohledu

tak významné asi nejsou,

ale každe volby jsou důležité

a taky to bude o tom, pokud by se

pro opozici zázrakem

podařilo té dnešní opozici vyhrát

a se stavit většinu tak

jak se k tomu státu bude chovat, protože

ty politické hrajince

jsou tak posnuté, že o ním budou

mít velmi silné nástrahy na řízení

toho státu na obrovské personalní

změny na média a to pokušení

taky může být velmi velké.

Je se se vrátit ke standardní demokraci

a nebo pokračovat

tohletou polsko-maďarskou podivnou cestou.

A to je vše

ze středečního vydání

podcastu 559

díky, že nás posloucháte

a že nám věnuje čas

ke všem našim epizodám

se můžete kdykoliv rátit

na seznám správách

podcastových aplikacích

nebo na platformě podcasty.cz

můžete nám také psát

a posílat své typy

naše adresa je za minuto 6

za vynáč sezotečkat sezo

najdete nás

i na sociálních sítích instagram

a Twitter.

To byla Lenka Kabrhelová

Češím se zítra.

Machine-generated transcript that may contain inaccuracies.

Polsko se opět ponořilo do debaty o důsledcích přísných pravidel pro interrupce. Rozproudil ji případ Joanny, na niž se zaměřila policie po požití potratové pilulky. Kauza přišla po několika tragických úmrtích těhotných žen z posledních let. Co to ukazuje o systému, jaký ženy v Polsku zažívají? A bude hrát potratová politika roli v letošních volbách?

Host: Filip Harzer - reportér Seznam Zpráv


Článek a další informace najdete na webu Seznam Zprávy


Sledujte nás na sociálních sítích Twitter a Instagram. Náměty a připomínky nám můžete psát na e-mail zaminutusest@sz.cz