Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka: Raport na dziś - 13 września 2023

Dariusz Rosiak Dariusz Rosiak 9/13/23 - Episode Page - 26m - PDF Transcript

Przy mikrofonie Dariusz Rosiak, dzień dobry Państwu, zapraszam na raport na dziś.

Liderzy Rosji i Korei Północnej spotkali się na kosmodromie wastocznej na dalekim wschodzie Rosji.

Putin i Kim Jong Un mieli rozmawiać o broni dla Rosji i jedzeniu oraz technologiach wojskowych i satelitarnych dla Korei.

Czy wrogość do zachodu i status międzynarodowego Pariasa to wystarczające powody dla zbliżenia Moskwy i Pyeongyangu?

I jak Korea Południowa, Chiny i Stany Zjednoczone reagują na zbliżenie Kim'a i Putin'a?

O tym w raporcie na dziś 13 września 2023 roku.

Raport na dziś to środowa odmiana raportu o stanie świata programu realizowanego dzięki słuchaczom.

Za wszystkie wpłaty, które do nas docierają niezależnie od ich wysokości z serca Państwu dziękuję,

a jeśli ktoś z Państwa miałby ochotę dołączyć do grona patronów,

zapraszam na mój profil w serwisie patronite.pl za jego pośrednictwem najłatwiej nas wesprzeć.

Adrian Bonki-Kriz Wawrzak w reżyserce Studia Efektura. Zaczynamy!

Moim gościem jest dziś doktor Marek Hańderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Witam Pana, dzień dobry.

Dzień dobry.

Dlaczego doszło do tego spotkania?

Wspomniał oba kraje są obecnie pariasami w pewnym względzie na arenie międzynarodowej.

Są izolowane z różnych względów. Kora Północna od lat ze względu na swój program rakietowy i nuklearny,

a Rosja ze względu na swoją agresję wobec Ukrainy. Więc potrzebują się w tym momencie,

tzn. mają dość ograniczone pole manewru na arenie międzynarodowej, jeden i drugi partner tego spotkania.

Wydaje się, że z punktu widzenia Rosji, Kora Północna stała się w tym momencie kluczowa właśnie przez problemy Rosji na Ukrainie,

tzn. przez to, że wojna się przedłuża. Rosja wykorzystuje bardzo dużą ilość uzbrojenia i amunicji.

Natomiast Kora Północna, która przez cały okres zimnej wojny była bliskim sojusznikiem Związku Radzieckiego.

Później te relacje rosyjskopółnocno-korańskiej były nieco bardziej skomplikowane.

Niemniej jednak Kora Północna cały czas posiada ogromne ilości sprzętu wojskowego produkcji radzieckiej,

także dziesiątki milionów pocisków wyprodukowanych przez Związek Radziecki, czy też na licencjach radzieckich,

a wiadomo z różnych doniesień, że Rosji magezony się wyczerpują w skutek działań wojennych wobec Ukrainy.

Mamy sankcję, więc wiemy również, że Rosja ma niewielu partnerów, którzy chcieliby jej dostarczać,

czy to amunicję, czy jakiś sprzęt wojenny. Słyszymy na przykład o dronach z Iranu i w tym wypadku Kora Północna

jawi się jako kolejny kraj, który jest chętny pomimo sankcji ewentualnie udzielić wsparcia w tym względzie państwu rosyjskiemu.

Mówi pan, czego chce Putin z tego zbliżenia z tej relacji z Kimem, a czego chce Kim Jong Un?

Tuż przed spotkaniem wystrzelił dwie rakiety w kierunku Japonii, oczywiście one spadły jeszcze przed wodami japońskimi,

to pokazuje, że to spotkanie ma dla niego charakter symboliczny, ale nie tylko.

Zdaje się, że chodzi również o bardzo konkretne rozwiązania, o bardzo konkretne technologie, o bardzo konkretne decyzje,

które mają Korei pomóc w dziedzinach, których nie ogarnia w tej chwili.

Tak rzeczywiście, to prawda. Zresztą nieprzypadkowo spotkali się na kosmodromie, tak jak pan redaktor wspomniał na Dalekim Wschodzie.

Putin zaznaczył, że spotykają się w tym miejscu, ponieważ Kora Północna próbuje rozwijać swój program kosmiczny.

W tym roku już dwukrotnie próbowała wysłać się w kosmos wojskowe satelity szpiegowskie, to się nie udało,

a Rosja oczywiście ma rozwinięty program satelitów i tym podobne technologie, więc Putin prost powiedział,

że będą pomagać Korei Północnej w rozwoju tych technologii kosmicznych.

Inna rzecz, której Kora Północna mogłaby oczekiwać od Rosji, to jest np. pomoc w rozwoju marynarki wojennej,

konkretnie statków mogących wystrzeliwać pociski balistyczne, które potencjalnie mogłyby przenosić ładunki nuklearne.

Ostatnio Kora Północna pochwaliła się, że ma jeden tego typu statek, natomiast to jest przestarzała technologia

i jeśli rzeczywiście chcieliby mieć łodzie podwodne zdolne, wystrzeliwać pociski balistyczne z potencjalnymi ładunkami nuklarnymi,

to Rosja też mogłaby pomóc, jeśli oczywiście zechce.

Rosja ma cały czas technologię, mimo że jest izolowana, mimo że w tych ostatnich latach była spechana jednak na margines,

ale to są powiedzmy sobie szczerze dwa lata, a zatem czy Rosja dysponuje takimi możliwościami, żeby rzeczywiście Korei Północnej pomóc?

Tak, Rosja oczywiście technologicznie dysponuje taką wiedzą takim know-how, jeśli tylko będzie chciała, mogłaby pomóc w tym względzie Korei Północnej.

Na pewno była mowa w trakcie tego spotkania o satelitach, nie wiadomo co jeszcze, bo część tylko oczywiście przekazano publicznie, nie wiemy o czym oni konkretnie rozmawiali,

natomiast też symptomatyczny jest skład północno-korańskiej delegacji i pokazuje, że te kwestie wojskowe musiały być w centrum zainteresowania obu państw,

ponieważ oprócz Kim Jong Un'a tam pojechał m.in. północno-korański minister obrony narodowej, dwa i marszałkowie, także wysoki rangom oficer odpowiedzialny za ten program kosmiczny

i też padły informacje, że po spotkaniu z Putinem delegacja północno-korańska uda się m.in. zwiedzać jedną z fabryk lotniczych na dalekim wschodzie, prawdopodobnie tę, w której produkowane są rosyjskie myśliwce,

no więc to wszystko układa się w pewną logiczną całość, także korańczycy być może będą próbowali pozyskać pewne technologie, natomiast Rosjanie będą próbowali doraźnie poradzić sobie z tym coraz bardziej wyraźnym niedoborem na przykład pocisków artyleryjskich czy przeciwczołgowych.

No i oczywiście pozostaje to co Pieskow, rzecznik Kremla nazywa sprawami humanitarnymi, czyli po prostu przekazanie przez Rosję jedzenia, żywności, ziarna, produktów spożywczych Korei, która, no tutaj znowu skazanie jesteśmy na domysły, bo chyba nie wiemy dokładnie jak wygląda sytuacja w tym kraju, ale na pewno nie wygląda dobrze.

Tak rzeczywiście, kora północna już od wielu lat mniej lub bardziej cierpi jeśli chodzi o niedobory żywności, zresztą w czasach COVID-u z własnej woli zamknęła się praktycznie na kontakty z zagranicą, dopiero teraz powoli się otwiera i tutaj właśnie Rosja jest tym państwem, gdzie te drzwi są otwarte najszerzej i faktycznie tak jak pan redaktor wspomniał jest tam też mowa o tym, że Rosja mogłaby pomagać jeśli chodzi o dostawy żywności.

Zresztą w ostatnim czasie między innymi wysyłała dość duże ilość zboża Korei Północnej i w tym kontekście warto też wspomnieć, że wczoraj, czyli dzień przed spotkaniem z Putinem Kim Jong-un spotkał się z jednym z rosyjskich gubernatorów na dalekim wschodzie i tam także była mowa między innymi o współpracy, no właśnie takiej ekonomiczno-humanitarnej.

To mnie muje się, że na przykład Rosja może być zainteresowana, a z drugiej strony Korea Północna także przyjęciem tysięcy albo nawet dziesiątek tysięcy północno-korańskich robotników.

To oczywiście jest też złamanie sankcji, ale prawdopodobnie cały czas tam przynajmniej kilka tysięcy północno-korańskich robotników przebywa.

Rosja potrzebuje więcej ze względu na to, że ogromna ilość pracowników rosyjskich została wcielona do armii, więc są niedobory w wielu przedsiębiorstwach, a Korea Północna na pracy swoich robotników w Rosji zarabiałaby, jak to się określa, twardą walutę, którą reżim później w różny sposób wykorzystuje.

Jak Pan wspomniał, specyfika tego spotkania polega na tym, że rozmawiają ze sobą dwa kraje, które są objęte sankcjami, z którymi na dobrą sprawę nie wolno handlować, w większości dziedzin nie wolno utrzymywać kontaktów.

Nie do końca wiemy, o czym rozmawiali i prawdopodobnie do końca możemy się nigdy nie dowiedzieć, na czym polegają te umowy, które zawarte zostały, jeżeli zostały dzisiaj zawarte, bo jest to właśnie naruszenie tych sankcji ONZ-u.

I to jest chyba jawna deklaracja ze strony obu tych państw, wobec Zachodu, zwłaszcza wobec Stanów Zjednoczonych, nie interesuje nas co myślicie, nie interesują nas wasze zasady, my mamy swoje, Kim Jong Un po tej wizycie mówi, zawsze będziemy wspierać Rosję Putina w walce z imperializmem,

Jesteśmy pewni, że Wielka Rosyjska Armia i naród osiągnął wielkie zwycięstwo w świętej batalii o ukaranie siewców zła.

To trochę już Sadamem powiało, ale to oznacza, że w zasadzie to już jest kompletne odizolowanie się i od krytyki i o dopinni zachodu, nie interesuje jej jedną i drugą stronę, jaka będzie przyszłość, co z tego wyniknie dla stosunków z zachodem tych stosunków nie ma, oba te państwa nie mają stosunków i idziemy własną drogą.

Tak należy rozumieć taki przekaz filozoficzny tego spotkania?

Tak, myślę, że to jest prawidłowa ocena. Zresztą, Siergiej Ławrów powiedział, że owszem Rosja w poprzednich latach przestrzegała sankcji, przynajmniej formalnie, przestrzegała sankcji nałożonych na które...

No sama je budowała również w ramach Rady Bezpieczeństwa, prawda?

Właśnie, tak. Sama w tym uczestniczyła. Niezbyt chętnie, bo Putin przecież powiedział kilka lat temu, że jego zdaniem sankcje są nieskuteczne, że prędzej Koreńczycy z północy będą jedli trawy, niż porzucą swój program atomowy i rakietowy.

No ale formalnie, właśnie tak jak pan redaktor wspomniał, współtworzyli ten system i go mieli przestrzegać.

Natomiast teraz Ławrów powiedział, że od tego czasu zmieniła się sytuacja geopolityczna, więc jakby już nie są związani z tymi swoimi wcześniejszymi zobowiązaniami.

Chociaż w kontekście Putin pytany o to, czy były rozmowy na temat współpracy wojskowej, ewentualnego właśnie zakupu jakiegoś sprzętu.

Odpowiedział, że są sankcje, my ich przestrzegamy, ale z drugiej strony pozostawiamy też pole do dyskusji, więc wiadomo, że pewnych rosyjskich deklaracji też nie należy traktować poważnie, bo jedno jest mówione, a później robią coś zupełnie innego.

I oczywiście tak jak pan redaktor wspomniał, wiemy tylko tyle, ile powiedziano publicznie, nie było żadnego komunikatu wspólnego obu przywódców, więc tylko dość lakoniczne oświadczenia, czy to Putina, czy to Ławrowa, o czym mówiłem w kontekście tego, że sankcje były ustanowione w innych realiach geopolitycznych,

czy na przykład Pieskowa, który mówił, że Rosja ma swoje interesy i ona je będzie realizowała, pomimo tego, że zachód na przykład jest z tego niezadowolony, czy grozi czymś,

ale właśnie pytanie, co jeszcze zachód może zrobić Korei Północnej, na którym już wielokrotnie nałożono sankcje, a ona i tak ze swoim programem i rakietowym, i atomowym krok po kroku podąża do przodu.

Jaka jest reakcja Chin na to spotkanie? Czy w ogóle jest jakakolwiek?

Szczerze mówiąc, nie dotarłem jeszcze do tego, czy Chiny w jakiś sposób zareagowały. Wydaje się, że dla Chin to może być trudna sytuacja, to znaczy z jednej strony one, jak wiemy, tak już patrząc szerzej, globalnie z ich punktu widzenia, czy to polityka rosyjska, czy to polityka północnokorańska, które podminowują, mówiąc w uproszczeniu Pax Amerikana, to jest coś korzystnego.

Także, że i Rosja na swój sposób i Korea Północna na swój sposób stawiają czoła Ameryce, to jest z punktu widzenia Chin dobre, ale z drugiej strony wiemy, że Chiny nie chciałyby widzieć nuklearnej Korei Północnej, a to się krok po kroku zbliżamy się do tego, jak wiadomo.

No i ewentualny transfer kolejnych technologii rosyjskich, o czym wspominaliśmy na początku, mógłby pomóc znacząco w Korei Północnej w rozwoju tego programu przenoszenia potencjalnych ładunków nuklearnych, więc wydaje się, że...

Poza tym chyba dla Chin Korea jest takim trochę niezręcznym partnerem, który z jednej strony jest uwieszony na klamce chińskiej, no bo zdecydowana większość chyba wymiany Korei w ogóle z całym światem to jest wymiana z Chinami.

Tak, to jest pierwszy partner gospodarczy.

I to taki w okolicach 80% zdaje się, Rosja to jest kilka procent, także to naprawdę jest kraj, który zależy całkowicie od Chin.

Tak jak mówię, niezręcznie Chinom jest w ogóle prowadzić politykę wobec tego kraju, który jest biedny, jest całkowicie zależny, a równocześnie posiada niezależny od Chin arsenal nuklearny.

Tak, zgadza się, więc trudno powiedzieć w tym momencie, co konkretnie Chiny zrobią, bo jak mówię, jest elementy polityki północno-korańskiej są korzystne dla Chin, ale są też takie, z którymi Chiny się nie zgadzają i chętnieby, jak mówiłem, ten program nuklearny zablokowały, ale z drugiej strony widzimy na przykład, że Amerykanie starają się konsolidować wokół siebie sojuszników na dalekim wschodzie.

Pamiętamy szczyt z Koreą Południową i z Japonią, który odbył się w zeszłym miesiącu w Camp David. Widzimy zbliżenia amerykańskie z Wietnamem, więc można powiedzieć, że buduje się taki nieformalny blok proamerykański w Azji Wschodniej, więc Chiny też nie mogą się skonfliktować ze swoim partnerem, jakim jest Korea Północna.

Żeby Korea Północna, takim zależy, żeby Korea Północna trwała w tym znowu, określimy to w wielkim uproszczeniu bloku antyamerykańskim, więc będzie to twardo, że to zgryzienia dla Chin.

Czy to spotkanie zmienia cokolwiek z punktu widzenia Ameryki i Korei Południowej? Seul zmienił ministra obrony dzisiaj. Nie wiem, czy ta informacja dzisiaj została podana, ma jakikolwiek związek z tym spotkaniem? Być może ma, być może nie ma.

Szczerze mówiąc nie wiem, czy to jest powiązane, natomiast dla Korei Południowej to oczywiście jest problem zbliżenie rosyjsko-północno-korańskie.

Musimy też pamiętać, że Korea Południowa trwa w takim trochę rozkroku, jeśli chodzi o jej stosunek do Rosji i tego, co Rosja robi wobec Ukrainy, ponieważ skłaniana przez zachód przyłączyła się do sankcji,

ale z drugiej strony naciskana przez Amerykę, także słyszeliśmy, że naciskana przez Polskę nie zdecydowała się dostarczać broni dla Ukrainy,

choć ma też bardzo nowoczesną broń i w bardzo dużych ilościach i kompatybilną z amerykańskim sprzętem w dużej mierze.

No wynika to m.in. z tego, że ta sytuacja jest bardzo delikatna na tym styku czy to bezpośrednich relacji Korei Południowej z Rosją,

gdzie Korea Południowa jest znaczącym czy ważnym partnerem gospodarczym i w drugą stronę także.

Korea Południowa kupuje ogromną część surowców energetycznych z Rosji.

Korea jest w pierwszej dziesiątce partnerów handlowych Rosji, Korea Południowa,

więc to jest istotne z punktu widzenia południowo-koreńskiego biznesu, żeby się z Rosją za mocno nie skonfliktować.

No i też Rosja wcześniej była postrzegana, przynajmniej w czasach, gdy formalnie przestrzegała sankcji nałożonych na Koreę Północną,

jako taki jeden z kluczowych graczy, który może naciskać na Koreę Północną i próbować blokować jej program nuklearny i rakietowy.

No teraz to się skomplikuje, bo wygląda na to, że Rosja raczej może pomagać rozwijać te groźne z punktu widzenia z seulu programy zbrojne,

więc możemy się spodziewać, jak sądzę, kolejnych napięć na półwyspie korańskim i wokół niego.

W takiej szerszej perspektywie zastanawiam się, czy to nie jest no po prostu zły moment dla Ukrainy i zły moment w ogóle dla zachodu wspierającego Ukrainy.

Mieliśmy w weekend szczyt G-21 właściwie w tej chwili już z Unią Afrykańską.

On pokazał, jak wpływowa może być rola państw myślących inaczej niż zachód.

W tym wypadku Indie wynegocjowały deklarację końcową, która no znacząco różni się od tej deklaracji z zeszłego roku, nie potępia Rosji.

Pokazuje, jak silna jest grupa państw, które stoją po, nie wiem, czy po przeciwnej stronie, w każdym razie na pewno nie po tej stronie, co zachód.

To spotkanie, w poniedziałek zdaje się minister spraw zagranicznych Chin, udaje się do Rosji na kolejną rundę dyplomatyczną.

To pokazuje, że jeśli nam się wydaje, że żyjemy w świecie jednoznacznym, to z pewnością się mylimy.

To nie jest tak, że Rosja nie ma możliwości zdobywania broni, to nie jest tak, że Rosja nie ma możliwości porozumiewania się z innymi państwami na świecie.

To nie będą państwa z naszego kręgu, z naszego grona, ale świat się nie kończy na zachodzie.

Może to jest taki przekaz, który również przy okazji tego spotkania warto przypomnieć, czy warto podkreślić?

Tak, jak najbardziej. Też musimy pamiętać, że te kraje, ta grupa państw, o których pan redaktor wspomniał, chociaż one w większości nie są państwami najnowocześniejszymi,

ale mają ogromny potencjał demograficzny, czy pewne sentymenty wynikające jeszcze z epoki kolonializmu właśnie tej polityki antyimperialnej,

tak jak pan redaktor wspomniał, tam była mowa, że Korea północna będzie z Rosją walczyć przeciwko imperializmowi,

czyli to jest taka retoryka wprost wzięta jak z czasów Zimnej Wojny, to równie dobrze mógł jego o dziadek Kim Il-Song powiedzieć 50-60 lat temu.

No i te sentymenty oczywiście są też obecne w krajach, w różnych krajach afrykańskich, czy azjadyckich, gdzie z tym imperializmem nie utożsemie się Rosji,

która też jest przecież państwem jak najbardziej prowadzącym politykę mocarstwową czy imperialną,

ale właśnie Stany Zjednoczone Wielką Brytanię, czy inne mocarstwa postkolonialne na Zachodzie,

więc rzeczywiście dla Ukrainy tak jak pan redaktor wspomniał, to nie jest łatwy czas, no Rosja wyraźnie nie ma zamiaru ustępować,

no pewnie ustąpiłaby, gdyby Ukraina zdecydowała się porzucić te ziemię, które są okupowane,

ale dopóki Ukraina walczy, Rosjanie też walczą, szukają tych nowych źródeł pocisków, czy jakiejś broni na razie dość proste,

ale w kontekście północno-korańskim też warto wspomnieć o wizycie Shoigus z lipca tego roku, gdzie on,

oprócz tego, że obserwował, czy oglądał sprzęt północno-korański, to też Kim Jong Un później odwiedzał zakłady przemysłowe północno-korańskie,

co interpretuje się jako sygnał, że w dłuższej perspektywie kora północna mogłaby także zacząć produkować pewien sprzęt, nie tylko dla siebie,

ale na przykład nas sprzedaż Rosji, no więc Rosja szuka tych źródeł, broni, amunicji tak, żeby nie ustępować na polu walki Ukrainy.

Bardzo dziękuję. Doktor Marek Hańderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego był gościem raportu o stanie świata. Dziękuję panu.

Dziękuję serdecznie.

I to już prawie wszystko w tym wydaniu raportu na dziś, w sobotę jak zwykle raport o stanie świata, nasze główne wydanie. Zapraszam serdecznie i jeszcze raz dziękuję państwu bardzo za to, że z nami jesteście.

Raport o stanie świata od marca 2020 roku rozwija się dzięki państwa zaangażowaniu i szczodrości. To dzięki wam możemy opowiadać o świecie przy pomocy dźwięków.

Dzięki wam. Ten program może być przygotowywany w profesjonalny sposób z zachowaniem najwyższej jakości, bo na nią zasługują słuchacza raportu o stanie świata.

Z serca dziękujemy wszystkim państwu za wpłaty. Wasza chojność jest dla nas ogromnym zobowiązaniem. Zbiórka na patronite.pl ciągle trwa. Zachęcam do udziału w niej.

Najchojniejsi patroni raportu o stanie świata to firma Ampio Smart Home.

Hotel Bania Thermal Iski w Białcy Tatrzańskiej, oferujący pakiety pobytowe z termami w cenie.

Firma doradcza Credo.

Galmed. Polskie pompy ciepła.

Sklep internetowy GoldSaver.pl, w którym sztapkę fizycznego złota kupisz po kawałku i bez wydawania jednorazowo dużych kwot.

KR Group. Firma outsourcingowa www.krgroup.pl

Razem w przyszłość Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych Warszawa Gdańsk Bytom.

Michał Małkiewicz.

Norvmaster. Marka Łodzi Motorowych z Polski. www.norvmaster.pl

Firma Software Mill od zawsze zdalni programują dla całego świata.

Dom wydawniczy Muza, bo świat nie jest nam obojętny.

Pureplay. Transparentna Agencja Mediowa Digital i doradca w budowaniu kompetencji in-house.

Uber. Myślimy globalnie, działamy lokalnie.

Wodylla. Platforma streamingowa z unikalnymi amerykańskimi kronikami wojennymi z polskim tłumaczeniem.

A także.

Budros. Pompy ciepła. Gruntowe pompy ciepła dla budynków przemysłowych i wielorodzinnych. Kompleksowa obsługa.

Liceum Błańskiej. Gdańsk Kowale. Przemyślana edukacja w dobrym miejscu.

Piotr Bohnia. Michał Bojko. CIO. Net and Digital Excellence. Łączymy ludzi i idee.

Grupa Brokerska CRB. Ubezpieczenie należności dla twojej firmy. Bezpłatne porównanie ofert www.grupacrb.pl

Flexi Project. Kompleksowy i intuicyjny system do zarządzania projektami i portfelami projektów.

JMP. Zmiłości do sportu. Z najlepszych tkanin. W sercu pod hala żyjemy dla was porządną odzież.

Palarniakawy LAKAFO zaugustowa.

LSB Data. Dedykowane aplikacje internetowe dla biznesu. Masz pomysł? Zrealizujemy go. LSBdata.com

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Wydawca książek serii Krótkie wprowadzenie. Wszystko co trzeba wiedzieć.

Leszek Małecki. MedMeSklep. Tysiące produktów dla ciebie na zdrowie. Sprawdź na medmesklep.pl

Aplikacja Moja Gazetka. Polska proekologiczna aplikacja zakupowa z gazetkami promocyjnymi i nie tylko. Moja Gazetka kupuj mądrze.

Muzeum Kinematografii. Organizator 33. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Firma ODO24. Optymalny kosztowo outsourcing ochrony danych osobowych ODO24.pl

Firma Prosper Sosnowca. Chórtownia elektroenergetyczna i właściciel marki czystus.

Stratego grup. Pozyskujemy dofinansowanie unijne dla firm i dla osób chcących założyć działalność gospodarczą. Stratego.grup

Tiksto.pl Niezależny serwis biletowy. Sprzedamy bilety na twoje wydarzenia kulturalne i sportowe.

Drukarnia cyfrowa.totem.com.pl. Wspieramy wydawców i self-pablisherów. Drukujemy najpiękniejsze książki.

Fundacja Wasowskich. Opiekujące się z puścizdną Jerzego Wasowskiego i wydawca książek Grzegorza Wasowskiego. Szczegóły na wasowscy.com

Michał Wierzbowski. Wayman. Oprogramowanie wspomagające firmy inżynieryjne w zarządzaniu projektami. Stworzone przez polskich inżynierów dla sektora projektowego.

WWW. Wayman Software. Zen Market. Pośrednik w zakupach ze sklepów i aukcji w Japonii. Zen Market.jp

Dziękujemy bardzo. To dzięki państwu. Mamy Raport Ostatni Świata.

Machine-generated transcript that may contain inaccuracies.

Liderzy Rosji i Korei Północnej spotkali się na kosmodromie Wostocznyj, na dalekim wschodzi Rosji. Putin i Kim Dzong Un mieli rozmawiać o broni dla Rosji, żywności oraz technologiach wojskowych i satelitarnych dla Korei. Czy wrogość do Zachodu i status międzynarodowego pariasa to wystarczające powody dla zbliżenia Moskwy i Pjongjangu? I jak Korea Południowa, Chiny i Stany Zjednoczone reagują na zbliżenia Kima i Putina?


Gość: Marek Hańderek