5:59: Pětikoaliční guláš jménem konsolidační balíček

Seznam Zprávy Seznam Zprávy 4/28/23 - Episode Page - 27m - PDF Transcript

Fort Puma a Kuga jsou vozi kategorie Suv, do kterých se dobře nasedá a řidič má přehlet odění před sebou.

Fort Puma zaujíme svou kompaktností a větší Kuga s variabilním zavazadlovým prostorem je navíc k dispozici s hybrydním pohonem.

Rezervujte si dvoudení testovací jízdu na Fort Skladem CZ.

Ahoj, dobrý den, tady Jelenka Kabrhellová z podcastu 559.

Chci vás pozvat na speciální akci, kterou chystáme příští týden společně s Pražským divadlem Zled.

Bude to format, jaký v Česku uvidíte po prvé.

Náš podcast ožije na sceně, s muzikou, s videem, s animacemi, fotografiemi, ilustracemi a samozřejmě s živými hosty.

Budeme vyprávět veselé i vážné příběhy, pátrat v Českou i v zahraničí potom, co nás spojuje a někdy rozděluje, a vy můžete být u toho.

Připojte se k nám ve středu a ve čtvrtek, třetího a čtvrtého května, ve vršovické kulturní križovatce v Zled, vždy od 19.30.

V stupenky můžete zakoupit online na stránkách v Zled CZ, více na našich sociálních sítích i na servru se znam zprávy

a v popisu epizody tam, kde nás právě posloucháte.

Pět vládních stran, pět různých pohledů na to, jak řešicko mírající veřejné finance.

Do jednání takzvaného konsolidačního palíčku je pro vládu Petrafiály momentálně největší výzvou.

Česko se zadlužuje rekordním tempem a ekonomové varují, že neřešené problémy by mohli vést k úplnému rozvratu státních financí.

Konečná podoba vládních opatření, ale stále není na světě.

Proč se politici nedokáží dohodnout? Na čem jednání váznou? A můžou další průtahy podřít pozici premiéra a před sedy ODS Petrafiály?

Je pátek 28. důbna, tady Jelenka Kabrhelová a pětpadesát devět. Spravodajský podkázd se znam zpráv.

Václav dolejší politický reporter se znam zpráv a spolú autor podkáztu v levo dole. Ahoj Vašku.

Ahoj, dobrý den, děkuju za pozvání.

Vašku vláda jedna o dvou zásadních opatření, která se týkají veřejných financí. Jednak je to podoba penzíní reformy a jednak je to usporný balíček, které museme tady dnes budeme věnovat.

Ten by měl spomalyť zadlužování států.

Představení obou těch opatření se už několikrát odsunovalo na uvod. Jak daleko je ta debata teď?

Przemíž tím, co odpovědět Lenko, protože ráno jsem kvůli tomu volal několika vládním politikům a všichni říkali, dohoda se konečně blíží, ale to už říkají zruba dva měsíce.

Ono to navenek pravda trochu připomíná nějakou tu pohádkovou kočičku s tím pejském, když vařili ten dord.

Nepráled bych vládi, aby to tak dopadlo, ale tím, že je pět vládních strán a do toho spousta i kojich renomovaných institucí ekonomických a akademických taky přichází ze svými návrhy,

tak se v tom vřejném prostoru objevuje neuvěřitelné množství desítek návrhy, co by se mělo dělat ze státním rozpočtem, jak na videové, tak na přímové stránce.

A působí to samozřejmě jako takový guláš a teď se všichni trochu bojíme, myslím, že i ty politici, co z toho, na konec vypadne.

Snáho konsolidace rozpočtu přichází ve chvíli, kdy Česko bojuje se rekordním růstem státního dluhu.

V posledním čtvrtletí lojnského roku se dokonce Česko zadložovalo vůbec nejrychleje ze všech zemí Evropské unie.

Největší zvažovanou usporou na videové stranie je seškrtání národních dotací o několik desítek miliard korun.

Ministerstvo financí navrhuje taky zrušit některé daněvé výjmky, snížit benefity prostáhní zaměstnance nebo omeziť podporu stavebního spoření.

Opozice většinu vládních návrhu odmítá.

To, co je podstatné, co si myslím, že je důležité, já bychom dokázali se kriticky podívat na výdaje státu a dokázali je taky rozumným způsobem snížovat.

To je, že jsme pomohli firmenímu sektoru tu dobou překonát, tak aby ten firmení sektor, když se dostane dostabelní situace může a daní,

tak aby tam případně jsme zvážili zvýšení sazby daní zprávnicí osob.

Máme bezpatné školství, máme funkční zdravotnictví, máme i dobrý sociální systém a tohle prostě chceme udržet, je to nějaký standard a musíme hledat samozřejmě nejenom úspory, ale i přími stákně rozpočtou.

Ta koalice je skutečně nesourodá a to se pravuje v tom, že ty jednotlivé strany představí úplně proti chudné návrhy na to, jak konzulate rozpočty.

Směřujeme kdo hodí, ten příslip, který se týka celého koncolidačního balíčku, řekníme na začátku května nebo do první poloviny května tak platí a já jsem neskoup ty miesta, protože to je náně konstruktivní, bez nějakých emocií dáří se posunovat.

Vláda se však zatím na konečné podobě koncolidačního balíčku neschodla.

Pojďme ještě zůstat v té věcné rovině, nebo v té technické rovině. Ty si strávil úplinulé dny ve sněmovně, kde si sledoval zákulisí kolem toho vyjednávání.

Pojďme stručně říct, co všechno je v tuhle chvíli na stole asi rámcovi, protože těch 70. různých návrhů tady nevymenujeme do médií, několik různých variant uniklo.

Nejnový v české televizi se objevilo, že v jednom z těch návrhů je plán narušení daněvých výmek, pro studenty a tak dále.

Ale poďme na úroveň nad tím, jaké možnosti jsou v tuhle chvíli ve hře.

Ten základní spor u věcné vlády se vede o to, jestli se má výce užetřit tak, že se budeš krtat na výdajové straně, což nejvíc prosazuje ODS a TOP 09.

Topka je v tom dokonce radikálnější a chce být taková pravicovější, samozřejmě je pod tlakem svého odce zakladatele Miroslava Kalouska.

Takže já říkám z legrace, když ODS řekne užetří mesto, TOP 09. bou hned dostolu a řekne ne, my chceme dvěste škrtnout, my jsme větší je stráby.

A pak je tam druhý pohled, jestli ty peníze raději nevybrat tím, že se zvíší některé daně nebo zruší nějaké výjímky.

Samozřejmě na konec to bude nějaký mix, na čem jediném je skoda, nebo jediném, nevím, přesně, asi bude skoda na více věcech, ale že by ty škrty a ty výdajé měli tvořit větší část toho konsolidačního balíčku zhruba dvě třetiny z těch zamýšlených 70 miliard, ale množná to na konec bude i víc než těch 70 miliard,

protože se ukazuje, že ty veřejné finance jsou tak hlubokém rozvratu a tak pruce padají, že tohle by je možná nemuselou úbec stačit.

Na tu už to změňoval, že vládu tvoří 5 stran, které se musí domluvit na těch plánech, teď si naznačil, kam směřuje ODS i top 09, co prosazují v debatě ty ostatní. Víme to?

Tak víme, že trochu pro mě překvapivě tou nejvíc levicevol stranou nebo, řekněme, socialistickou nejsou piráti, ale jsou to dneska starostové, hnutí stan.

Možná to má i ty důvody, že řekl bych lenko, že v těch vyjednáváních velkou roli hrají i to, v jaké jsou ty strany kondici.

Narážem teď na výsledky opakované průzkumů veřených měnění, kdy ty ostatní strany, kdy s ním mluvím, můjich předsedové mají pocit, že vidět je jenom dneska ODS a trochu kádejů česel díky Marianu Judečkovi, tedy koalice spolu vlastně.

Čili ty ostatní strany se chtějí vymezit a ukázat, že taky něco prosedili, taky něco vyjednali nebo něčemu zabránili.

A starostové jsou na tom opravdu hodně špatně, protože mají za sebou spoustu kaus, jejich předseda a ministr vnitravý Drakušan má problémy s poštou, tak oni do toho jednání, taky jsou druhou nejslnější vládní stranou,

když jsou s největším proti návrhem, proti ODS a oni právě to chtějí hodně řešit na příjmové stránce, takže navrhuji zavedení progresivního zdanění udaní z příjmů fizických osob,

kde chtějí vlastně nevrátit tu zrušenou superhrubou mzdů, já to nemám rád, když se to takhle říká, zrušení superhrubém zdy znamenalo, že zhrubém zdy jsme přestali platit 19% a začali jsme platit 15%.

Čely docela výrazně snížení, takže starostové chtějí zavedznákou progresy, aby nějaké lidé více vydělávající, nevím kde liží ta hranice, platili vyšší sazbudaně.

ODS je samozřejmě proti, protože je to pro něj jako něco ideologicky nepřípustného.

A má v tůle chvíli v těch jednáních někdo navrach je to právě koalice spolu?

No úplně ne, protože druhou tou stranu, která také navrhuje progresivní zdanění, jsou lidovci, kádejů česel,

tedy je docela viditelná a silná strana díky svému silnému předsidovi, panů řečkovi, a lidovci připomenu jsou součástí koalice spolu.

Takže ani v té koalici spolu, kterou tvoří ODS, top 0 a 9, a lidovci není na tomhle úplně schoda.

A ono, když tady říkám to na tomhle jednotivem případu, ale jak si říkala v úvodu, je tam 70. opatření,

je krásně vidět, že nakonec půjde o to, aby to nějak hrálo celý ten balíček dohromady, což teda bych se báli si se povede,

nevím, kdo pak bude jako ta finalní autorita, jsi premier nebo minister financí, kdo řekne, že některá ta opatření třeba dou proti sobě,

že se to navzájem vytlouká, nebo to nemá nějaký smysl, kdyby to bylo, takže jenom každý si napišen na papír, co chce, a to bylo schváleno, tak by to asi nemusel dopadnout úplně nejde.

Já chápu, že je hrozně těžké se v tom zorientovat, protože těch návrhů jsou desítky, dá se už teď vysledovat, který z nich může být nějakým tím pomyslným detailem,

ve kterém se skrývá díl, ve smyslu, co nebude nakonec průchozí, na čem se to jednání může zaseknout.

No máš pravdu určitě se něco takového stane a takovejich detailů je tam hodně, jestli mohu jeden detail z minulosti vlastně říct,

vybavil jsem si, že dvě vlády už konsolidovali veřejné finance, řešili to svým způsobem podobně, v roce 2004 popovodních špidlova vláda,

tehdy měnili hodně sazby DPH, kdy stejnišší sazby přesluvali hodně zboží a služep do vyšší,

a tehdy se to zaseklo, vypadá to legračně, ale ta vláda má na tom skoro padla, na tom, jestli kondomi mají být přesunutý znišší sazby do vyšší.

Něco, co nebylo prostát přímovi ani jednotky miliard, tak na tomhle se to rozhádalo.

Opár let později za nečasové vlády, která zase konsolidovala veřejné finance po té světové hospodárské krizy,

tak to bylo na tom, jestli tisk knihy noviny, jestli se mají přesluvat do vyšší sazby, to se nakonec stalo, ale taky okolo toho bylo hodně horko.

No a tentokrát, já si myslím, že půjde hodně právě o rušení různých výjimek u zamestanců, a možná i u jejich sazep,

a zároveň u toho, jestli se pohné nějak zdaněmy nebo z odvody u živnostníku, který osuvičil.

Tam bych řekl, že může nastat ten problém, protože zase živnostníci a jejich obraná je hodně vzájmu ODS.

Na druhou stranu množí ekonomové mluví tady o nějakém morálním hazardu, když se podíváme na to, kolik do státního rozpočtu odvádí zamestanci,

což je neská, kromě té daně, která tvoří zruba jenom 6 nebo 7% přímu státního rozpočtu, tak to povinné pojistne zdravotní a sociální.

Je témě 40%, nebo lidohromary 45% do státního rozpočtu o vědou zamestanci. Je to, protože se to hezky vybírá.

Tám bych čekal, že možná bude sporo o to, jestli neříc živnostníkům, aby víc se platili. Proti tomu je ten argument, nemají dovolenou, nemají další bonusy, mají mít dnější daně,

ale otázka je, jestli na to má být o tolik, jestli oni pak mají říkat, že si neplatili pojistné, tak mají nízké důchody, nebo jestli máme na oplátku ulevit zamestancům, třeba na tom pojistění a řícím, tak dobře neplatí to sociální pojistění států, ale spořte si vedle na své penze.

Tohle možná bude ten detail, kde dojde tomu hlavnému střetu. Ještě může být jeden spor ohledně majetkových daní, kde se vede debata o to, jestli náhodou nezvýšit daně z majetku tedy zbytů a zdomů, které na jedné straně máme nejnišší v Evropě, takže se zdá, že by to bylo dobrý moment, kde vypírat.

Na druhé straně zaznívá argument, že by to nebylo příliš sociální, protože my máme jako země spost komunistického světa vysoký podíl vlastníckého bydlení,

takže tady je spousta i nízkopřímových domácností, důchodců, nebo lidí, kteří třeba si kupovali byt v paneláku a ještě do dneška zplácí hypotéku,

jestli těmhle jdem máme zvyšovat daně z nemovitostí. Ale tohle taky může být jeden z těch momentů, na kterým se to celý zlomí, nebo ten kompromis už píní.

Koalice spolů dnes v Brně zahájila kampanj před podzimními volbami do snimovny. ODS lidovci a topnul a dvě do nich douz.

Hezlem dáme Česko dohromady.

Koalice spolů slibuje například o zdravení veřejných financí, nezvyšování daní, posílení školství, podporuzimědělství, digitalizaci.

Ceme sebevědomé Česko, které patří na západ. Chceme, aby tu ve zdravém životním prostředí žili spokojené rodiny.

Abychom měli fungující stát, stát, který než i kanují občany. A chceme taky zastavit čílené zadlužovádi a dát dopořádku rozpočet.

Váško tu hlíčí situaci, která a popisují to vlastně média, asi i pozorovatele, kterou ovládá docela velký chaos.

A často chaosu někteří analityci přisuzují také tomu, že tu prostě na jedno vznikla situace, kdy jako by nahonem se vytváří nějaké plány,

i když situace směřovala k tomuto dlouhou dobou prostě dvěřejné finance nebyli v dobrém stavu už za předchozí vlády.

Strany vládní koalice spolu a hlavně ODE stvrdila ještě v době, kdy byla v opozici,

že mají nachistané expertní návrhy, varianti na stabilizaci dvěřejných financí.

ODE se dlouhodobě profiluje jako strana zaměřená na ekonomické reformy i na ekonomiku,

jak je možné, že vlastně neměla všu pliku tu ucelenou koncepci, jak postupovat, když stvrdila celou dobou, že ji má?

No je to neuvěřetelné, já to vždycky kritizuju s tím, že je to velký rozdíl, třeba proti topolankové vládi,

kdy jí můžeme leco svičítat, ale tehdy ti ministři přišli na tý jednotlivé rezorty a měli takovou modrou kníhu,

kterou si připravili v opozici, říkali tomu marketingové modrá kníha, ale skrátka oni drugý den věděli, co budou dělat.

To se teď nestalo, neměl to vlastně připravení ani ministr financí zbyniek Stanura.

On by asi říkal, že se ta situace tím, že je válka, inflace, máme za sebou trochu rozloženou společnou spotěch dvou volbách,

snimovních a prezidentských, máme za sebou covid, že se ta situace změnila a nemohl se na ní připravit.

V idejové stránce my jsme schopni ušetřit bez vědžích problému 100 miliard ročin.

Ale přece jenom i nám v rozhovoru premier Fiala říkal, když si urušili tu superhrubou mzdu neboli snížovali daně

fyzickým osobám, nebo zaměstancům, tím stát přišel o 100 miliard, takže škrtnout jim pér a těch 100 miliard najdou.

Ušetřit 100 miliard prostě není nic závratného.

Docela měl od proto dobrý argument, já tomu tehdy věřil naivně.

On říkal, těch 100 miliard je nějakých 5-6% ve výdají státu s těch dvou belionů.

Dokáže každá rodina užetřit 5% ve svém rozpočtu, vždy to nic není, tak proč by to nezvládl stát.

Takže by člověk čekal, že když přijdou do vlády, tak minister financí nebo premier nařídí každému ministrovi,

musíš užetřit 5% zvládneš, to není moc, 5 korun ze stovky, to snad umíte.

No ale jako by ta ODS-ka zapoměla na to, že bohužel ten náš rozpočet,

ty mandatorní výdaje, ty zákonem dané a ty kvazy mandatorní už tam dělají nějakých téměř 80%.

Takže zistili, ale to je nijak neomlouvá, až popřichud do vlády,

že to vlastně úplně tak jednoduše udělat nejde a že tyhle ty škrty v 10 miliard korun budou vždycky bolestivé.

Naproti tomu se stalo to, že samozřejmě protce jim rostou výdaje na platy státních zaměstnanců,

hodně vyskočilo za covidu, výdaje do zdravotnictí, brutálně vyskočili výdaje na duchody díky těm valoryzacím

a díky těm přečastným duchodům, a tohle všechno jde proti tém plánovaným škrtům.

No já jsem ráda, že tu superhrubou mzdu zminuješ, tu danivou změnu, kterou v roce 2020 ODS spoluprosadila

s hnutím ANO a z SPD. Ona tehdy také tvrdila v reakci na kritiku ekonomu, která byla docela zásadný v tu chvíli,

že může jít o dočasné opatření, že je je možné se k němu v nějakou chvíli vrátit, tak ve chvíli,

kdy se nedarí užetřit pět korun zesta, proč není možné se k tomu opatření vrátit,

jak to ODS v tuhle chvíli vysvetluje, když si jí mi členy mluvíš, cová ve sněmo.

Já myslím, že tehdy to říkalo, to, že je to do časně na dva roky jenom hnutí ANO,

N-O-D-S a bylo to, protože prezident mělož Zeman ten zákon tehdy podepsal pod mínkou,

ale je to legrační, že tomu uvěřil takhle skušený politik,

kdy mu Andrej Babiš a Lashlerová, takhdyž premiéra ministřeně financí slíbyli,

že to bude na dva roky. Což je legrační ze dvou důvodu?

Za prví bylo těsně předvolbami, takže oni neměli istotu, že budou vládnout za druhý,

myslím si lenko, že žádná vláda na světě by neudělala to,

že posnížení daní by za dva roky je zase jako zvyšovala zláží,

kde o daně zaměstnánců.

Na druh stranu je tu situace, která tady je?

Je to tak. Já ti řeknu ten argument O-D-S.

Oni určitě argumentují tím, že když se podíváme, jak už jsem říkal, na ty přími státního rozpočtu,

tak opravdu neskatuje velmi výrazně závislí na zaměstnancích.

Proč jim znovu přitěžovat?

45% dohromady přímu státního rozpočtu dělá daň

z přímu fyzických osob a pojistné odvody.

Do toho 20% dělá DPH, řekněme, že zaměstnanci asi nejvíc nakupují utrácejí.

Proč to tak vlastně je?

Sou to dvě daně, které se úplně nejsná z tomu státu vybírají

a nejde před nima, nikam se schovat.

Tyhle ty zaměstnanecké daně za vás odvede vaše firmaváš zaměstnovatel

a DPH je prostě obyčejná přiráška u jakékoliv ceny.

Krásně se to odvádí, krásně se to vybíra, ale trochu to leží.

Ty náklady toho státu řekl bych na jedné třídě sociální skupině.

Proč jí dál přitěžovat?

To je jeden argument a druhý, překvapivej.

Tento týden akademici ekonomové nezávisí na vládě přišli ze studii,

že by to ani nebylo dobré vrátit tu superhrubou mzdu v tehdejší podobě,

protože by to velmi výrazně dolegalo na nízkopřímovej skupiny obyvatel

i na těch dolních, třeba dolních, to z nich hrozně, ale 40%.

Protože by se jim výrazně zase zvyštěli daně a snížil ten čistý příjem

třeba od 2000 měsíčně.

Což v době roztouci inflace a dalších nákladů,

roztoucích by nebylo přílež chytré ani sociální.

Takže oni navrhuji udělat opravdu tu progresy

a vrátit se k té vyšší dani, nechci užikat superhrubém zdě,

pouze právě u lidí z nějakými nejvyššími vydělky.

Teď je sporo o to, jestli to mají být lidé nad 80 000, nad 100 000

nebo nad 160 000.

Čím vyšší číslo, tak tím menší dopad na státní rozpočet,

protože lidí, kteří třeba vydělávají na 100 000,

není tolik a ten příjem pro státní rozpočet by za stolik neřešil.

Takže možná tohle bude nakonec nějaký kompromis,

že někdo bude platit vyšší daně ale budou to tě nejbohatši.

Na spořáku vám to dost necinka?

Kam z penězi, aby byly chráněné před inflací?

Fond monetika zhodnotí jakoukoliv částku ož 6,5 %

a to firmám i domátnostem.

Více na monetika CZ.

Stále mluvíme o otáce, která je politicky velmi citlivá

z vyšování daní.

Čehož se tedy ODS potažmo vláda zdráha?

Když se zaměříme na samotnou ODS,

která v tomhle směru má asi jedno z nejsilnějších slov,

o čem to světší, že v takhle vypětou chvíli

se držuje nějakého řešení, které by se nabízelo.

Dá se to chápat i tak, že převládl nějaký ideologický rozměr

nad praktickým nebo nad státotvornými chvíli,

kdy ekonomové mluví o tom,

že to je pěně zásadný moment,

od kterého můžeme mířit někamdo

na prosto nekontrolovatelného teritory

a co se týče ve rejných financích.

Já jsem tento týden byl ve sněvovně mimo jiné na semináři,

který měl název, kde hledat úspody ve státním rozpočtů,

který pořádal Jansko Peček,

což je místo před sleda poslanecké sněvuny za ODS,

a bylo to trochu takový, bych řekl malinko trud spodnik,

vůči právě zbytku ODS,

vůči bych řekl premiérů fialovy

a ministrový financí zbynku Stanuerovi.

Byl to hlas takových těch jeztřábů v ODS,

aby se ty úspory nehledali,

že se budou zvyšovat jakékoliv daně,

ale aby se to pouze hledalo tak,

že se bude škrtat.

Dokonstře tam zaznývali názory,

že ten průšvých už je tak veliký,

že ani nejde vymejště nějaké selektivní,

chytré řešení a hledat úspory tam,

kde je třeba ale plošně škrtat,

že jiné řešení neexistuje.

A ten základní argument,

který bych řekl lenko něco má taky do sebe,

je když se člověk podívá na to,

jak v posledních pěti letech

s tempem rostli výdajé státu,

jak ten stát nabobtnal.

A proti tomu ty přími, tak nerostli,

a naopak, která v roce 2020 stát

ještě potřekl, tak oni těch leti

pravověrní pravěčáci říkali,

nezlepšil se ten stát,

nedává nám lepší službu,

nikdo se nějak nemá líb.

A průce to narostlo,

je třeba říct dostav nějakou chvíli to zastavit.

Tak to je ten jejich ideologický argument,

byť uznávají zvláštní situaci,

když je 5 stran ve vládi,

a každá má trochu jiný pohled,

že to bude muset skončit nějakým kompromisem,

možná trochu špinavým a upatleným.

No a odhlednu to od toho obsahu,

toho zdělení, třeba konkrétně

v tomhle s něbovním semináři.

Co to znamená, jak silná je teď

pozice Petra Fiali, rostemu tam nějaká

opozice práve výsledkem těch chaotických jednání?

No, zatím bych řekl,

že neroste on, Petra Fiala

má takovou zvláštní vlastnost,

že občas mu někdo vytýká,

že nebou chá dostolu a není silný lidr,

ale je opravdu tak lidná síla

v tom, že on na nich bude sedit

prostě do takové doby,

než se všichni dohodnou,

a dokonce jeho cílem je,

aby všichni odešli

a zpončástečně uspokojeni

i ty nejmenší, tedy třeba piráti,

aby každý měl pocit,

že něco vybojoval a že úplně neprohrál.

To je taková nějaká výmečná vlastnost,

kterou mu asi část odejsáku,

když říkají Petr Fyjela

už není předsedou naší pravěcové strany,

ale je už předsedou více spolu

a dokonce až moc nastouchá pirátům

a stárostům, a my chceme větší odrsňáka.

Ale já bych řekl,

jeho hlavněm cílem je udržet

tu pěti kovaliční vládu pohromadě.

To je jako fajn, myslím,

že toho premiérovi sluší,

ale teď by to chtělo vedle něj,

myslím si nějakýho reformního bouráka,

něco jako býval Miroslav Kalousek,

kdo jde tu druhou stopu

a bude ten tvrděják a bude říkat,

když teď něco neuděláme vopravdu velkýho,

tak to nezastavíme,

a nejsem si jistě s tím člověkem jezby něk z Tanjura.

Ale ještě taký postřek,

když jsem mluvil z účasníky

ze středečního jednání

v poslanecké sněmovně,

a bylo tam 15 lidí,

z každé strany 3,

tak oni říkali,

že se to trochu zlomilo,

tím, že se po 10. dení cestě

v Ázei právě vrátil premier Fiala,

takže se jako trochu před ním přestali hádát,

on je trochu nutík té dohodě,

ale co to možná suné, konečně teda k výsetku,

teď mluví o tom,

že by to mělo byť po 8. květnu v tom týdnu.

Je to, že oni teď vidí,

že jak v Médích,

a tenhle podkáz,

jak se tu o tom bavíme o tom svičí,

ale tak na veřelinnosti

teď trochu jsou lidově řečeno zablbce.

Utíkají nějaké jednotlivosti,

vytahuje se,

že jsou porušené sliby,

a že to trvá nějak moc dlouho,

a teď si pří všechny strany řekli

a ovědomili si,

že budna to můžou všechny prohrát,

a nebo musí příjít z něčím opravdu větším,

dokonci jít na těch 70 miliard původně plánovaných,

protože oni už ty politické náklady ponesou,

tak jako tak,

všetka ta opatření jsou nepopulární,

není tam nic,

za co by je někdo ocenil.

A tak si řekli,

jestli nemá cennu to udělat,

že ještě jako už větší a pořádný,

a říci ty voliči,

ale spokojno ocení,

že jsme měli nějakou odvahu,

a třeba do dvou let,

než budou příští sněmovní volby,

se objeví nějaký pozitivní efekta.

Někdo nás za to pochváli.

A myslíš, že je šance,

že to do té půlky května slibované,

bude na 100 lety plány?

Já jsem vždycky naivní,

tak ano trvá to dlouho,

odkládají to už drugý měsíc.

Tento krát věřil, protože, jak říkám,

oni si asi to bylo přítovností preměra,

fiáli uvědomili,

že když už s něčím nepřídou brzy za prvý,

a když přídou s něčím minimalistickým

a nějakým upatlaným kompromisem,

který vyřeší nějaké jednotky miliard,

takže je za to nikdo nevocení.

Opozice si z nich bude dělat legracii,

myhmej dých taky,

a jejich voliči budou frustrovaní a sklamaní

i z toho, že jako nenašli ani tu odvahu

k tomu ustřednímu slibu, který říkali asi se,

že dají dohromady ty rozvrácené

vřejné finance po Andrej Babišově

a Leněši Lerové.

A zlav dolejší politicky reporter

se znam zpráv způl autor podkástu v levodole.

Děkujeme.

Díky.

A to je z pátečního vydání podkástu 5,59 vše.

Vraďte se za námi i o výkendu.

Všechny naše epizody najdete, kdy koli nase znam zprávách.

Samozřejmě ve všech podkástových aplikacích

i na platformě podcasty.cz

Pokud pro nás máte nějaký typ nebo nápad,

vyšte nám naše adresa je za minuto 6

za vinač sz.caz.

Najdete nás i na sociálních sítích Instagram

a Twitter pod stejným ménem.

Za minuto 6.

To byla Lenka Kabrhelová.

Těším se futerí.

Těším se futerí.

Machine-generated transcript that may contain inaccuracies.

Vláda slibuje rozpočtové úspory ve výši desítek miliard korun, které mají přibrzdit rychlé zadlužování státu. Představit je chce příští měsíc. Jenže v pětikoalici stále není shoda na jejich podobě - a takzvaný konsolidační balíček se tak stává zřejmě největší výzvou pro současný kabinet. Proč se politici nedokáží domluvit? A mohou další průtahy ohrozit pozici premiéra a předsedy ODS Petra Fialy?


Host: Václav Dolejší - politický reportér Seznam Zpráv, spoluautor podcastu Vlevo dole


Článek a další informace najdete na webu Seznam Zprávy


Přijďte zažít oživlý podcast 5:59 na scéně. 3. a 4. května v pražském divadle Vzlet! Vstupenky si můžete zakoupit zde.

Sledujte nás na sociálních sítích Twitter a Instagram. Náměty a připomínky nám můžete psát na e-mail zaminutusest@sz.cz